No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Búrlivá debata o psom útulku skončila nakoniec podpisom

Mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote bolo opäť aj o výstavbe psieho útulku. Niekoľkoročná téma, ktorá sa zdala už v uplynulom roku ako vyriešená, dostala reálne kontúry až na dnešnom rokovaní mestského parlamentu. Približne hodinová búrlivá diskusia skončila pokojne i podpisom priamo na zastupiteľstve. Poslanci okrem toho odklepli dodatok s tromi bodmi k zmluve, ktoré boli kameňmi úrazu pri výstavbe.

V úvode diskusie vystúpil hlavný kontrolór Mikuláš Csirmaz, ktorý ozrejmil prijaté uznesenie z júna 2017, na základe neho primátor Jozef Šimko vyhotovil zmluvu medzi mestom a Občianskym združením Šťastné labky Fiľakovo. Ako Csirmaz uviedol, toto uznesenie však nie je v súlade so zákonom, nakoľko zo strany mesta nebol schválený zámer na dlhodobú pôžičku. Ako poznamenal primátor, zmluvu podpísal v októbri 2017 a aj poslancami odsúhlasenými bodmi ju zaslal na podpis o.z. Šťastné labky. „Dostal som od nich odpoveď, aby sme do zmluvy doplnili dĺžku výpožičky na minimálne 20-30 rokov, podmienky výpožičky - doplniť kanalizáciu, lehotu do ktorej tieto práce mesto vykoná, prednosné právo odkúpenia v prípade ukončenia zmluvného vzťahu a výpovednú lehotu,” povedal Šimko. Ako povedal, nechápe prečo o.z. Šťastné labky nepodpísali zaslanú zmluvu.

Na zastupiteľstve bola prítomná aj predsedníčka občianskeho združenia Šťastné labky Fiľakovo Beáta Jagošová. Ako ozrejmila, nevyjadrili sa preto, lebo neboli prepracované body do zmluvy, ktoré žiadali.  „Chýba tam doba výpožičky 20-30 rokov, lehota, počas ktorej mesto vykoná práce i odkupné právo,” doplnila Jagošová. Ďalej sa predsedníčka pýtala, prečo sa až teraz prišlo na to, že uznesenie je neplatné. Na margo nepodpísania zmluvy reagoval Šimko slovami, že o.z. najskôr musí predložiť projektovú dokumentáciu a spomínané tri body môžu v zmluve doriešiť aj dodatkom.

K téme sa vyjadril aj poslanec Július Sojka. Podľa jeho slov Šťastné labky Fiľakovo logicky nepodpísalo zmluvu, keďže v nej neboli zakomponované spomínané body. „Pokiaľ nemajú právny vzťah, tak nemajú čo riešiť, keď zmluvu nepodpísali,” poznamenal. Sojka rovnako spomenul, že od júna až teraz sa prišlo na to, že zámer je neplatný. „Kde sme na Marse, že až teraz zistíme, že je to nezákonné? Keď útulok nechceme, tak to treba jasne povedať. A keď sa podpísala najväčšia petícia v dejinách Rimavskej Soboty a my s ňou nič nerobíme, tak načo sú voľby,” avizoval Sojka.

Niektorým poslancom sa však výstavba psieho útulku nepáči. „Mám pocit, že to je umelo vytvorená záležitosť a akoby sme nemali iné veci na riešenie. Ja ako chovateľ nepotrebujem útulok, ten potrebujú tí, ktorí sa nevedia postarať o zvieratá,” povedal poslanec Zoltán Bán, ktorý sa pýtal, čo pre mesto prinesie útulok. Podľa jeho slov petíciu, ktorú podpísalo viac ako 3 tisíc ľudí, tak niektorí možno ani nevedeli čo podpisovali. Podľa poslanca Tomáša Slivu by občania mali vedieť všetko o výstavbe útulku. „Treba povedať, že občania budú platiť za prevádzku tohto útulku. Budú s ním veľké náklady a budú to platiť občania mesta,” uviedol a dodal, že sa mu nepáči umiestnenie útulku a navrhol, aby sa vystaval na prvozamýšľanom mieste, smerom na Rimavské Janovce.

V búrlivej diskusii Šimko vyčítal aj nečinnosť komisie pre účel konzultácie priebehu výstavby útulku a následne sledovať jeho prevádzku. Členmi tejto komisie sú poslanci Július Sojka, Tomáš Sliva a Eva Bornayová. Podľa primátora ani raz sa komisia nestretla a neprišla za ním na rokovanie. Ako vyplýva z účelu komisie, tak nebol zámer na stretnutie, keďže má konzultovať priebeh výstavby a následnú činnosť útulku. V závere rozpravy vstúpila do diskusie aj poslankyňa Bornayová. „Myslím, že je zbytočné aby sme sa tu hádali. Nehľadajme vinníka,” povedala Bornayová, ktorá sa pýtala aj na neplatné uznesenie a ako bude zastupiteľstvo postupovať.

Po približne hodine sa poslanci zhodli na 15-minútovej prestávke, aby sa poradili ako postupovať. Výsledkom rozhodnutia mestského zastupiteľstva bol dodatok k zmluve s tromi bodmi. Ich obsahom je stanovenie doby výpožičky na  20 rokov od vydania kolaudácie stavby, vybudovanie inžinierskych sietí a predkupné právo v prípade ukončenia zmluvného vzťahu. Okrem odsúhlaseného dodatku obidve strany podpísali priamo na mestskom zastupiteľstve zmluvu. Výstavba psieho útulku tak vyzerá ako reálna.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Tému psieho útulku opäť oživil poslanec Sojka. Primátor ju pozastavil a zmluva nebola podpísaná
Zmluva k psiemu útulku na Včelinci je pred podpisom, petícia by ho nemala ovplyvniť
Zmluva k psiemu útulku na Včelinci je pred podpisom, petícia by ho nemala ovplyvniť
R. SOBOTA: Niekoľkoročný spor o útulku pre psov je zrejme u konca
MsZ: Téma psieho útulku znova ožíva
VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross