No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na obnove hradu Krásna Hôrka pokračujú aj v čase koronakrízy, práce by mali trvať pol roka

Slovenské národné múzeum (SNM) napriek obmedzeniam a opatreniam spojeným so šírením koronavírusu COVID-19 na Slovensku pokračuje v prácach na obnove hradu Krásna Hôrka a revitalizácii jeho bezprostredného okolia. Rimava.sk o tom informovala Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie, podľa ktorej v súlade s prísnymi bezpečnostnými opatreniami začali prebiehať na hrade stavebné aktivity, tzv. prípravné práce obnovy − odstraňovanie násypov a sanácia havarijného stavu klenby stredného hradu už 23. marca 2020.

„Násypy na severnej a južnej strane obvodových hradieb v celkovom objeme približne 750 metrov kubických vznikli umelo, počas poslednej veľkej prestavby hradu v rokoch 1956 – 1989. Stavebnú sutinu a úlomky kamenných častí hradu vtedy premiestňovali z hradu formou sypania
na hradný kopec otvormi v hradnom múre, ktoré boli na tento účel vytvorené,“ ozrejmila. Podľa jej slov južná časť násypu bola zhotovená z rovnakého materiálu, vznikla za účelom vytvorenia akejsi rampy pre obslúženie kotolne na tuhé palivo. Ako doplnila, dôvodom odstránenia násypov je minimalizovanie vzlínania zemnej vlhkosti do hradných múrov, ako aj znovunavrátenie výzoru hradu z roku 1968 ako pevnosti na strmom brale.Podľa Vášaryovej na hrade sa uskutočňuje zároveň aj realizácia statického zabezpečenia dočasnej konštrukcie klenby suterénu prejazdu (dufartu) stredného hradu. Zámerom je stabilizácia nosných konštrukcií, ktorých stav bol pri obhliadkach vyhodnotený ako havarijný. „Po zastabilizovaní klenby bolo možné premiestniť z hradu Krásna Hôrka do depozitára v areáli SNM − Múzea Betliar jeden z najväčších a najzaujímavejších zbierkových predmetov − secesný pohrebný koč, vyhotovený v roku 1904 pri príležitosti tzv. veľkého krásnohorského pohrebu grófky Františky Andrássyovej, ale aj palné zbrane väčších rozmerov, najmä delá a kanóny,“ podotkla.

„Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia jeho bezprostredného okolia je „prioritou priorít“ Slovenského národného múzea − Múzea Betliar. V uplynulom roku bolo zrealizovaných niekoľko významných medzníkov obnovy a množstvo práce v spolupráci s Generálnym riaditeľstvom SNM, projekčným oddelením SNM, pracovníkmi Ministerstva kultúry SR, zamestnancami SNM − Múzea Betliar, Stavebnou fakultou STU Bratislava a ďalšími odbornými projektantmi. Aktuálne práce prebiehajú podľa podmienok Krajského pamiatkového úradu v Košiciach, pod archeologickým dohľadom, ktorý zabezpečuje Archeologické múzeum SNM. Cieľom dohľadu je záchrana archeologických nálezov a vyhotovenie výskumnej dokumentácie. Predpokladaný časový rozsah spomínaných stavebných prác je 6 mesiacov,“ poznamenáva Tímea Mátéová, riaditeľka Slovenského národného múzea – Múzea Betliar.„Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia je najrozsiahlejším v histórii hradu, pričom nejde len o zjednodušený návrat stavu hradu pred požiarom. Projekt počíta aj s odstránením nevhodných zásahov do pamiatky, realizovaných v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili autenticitu pamiatky,“ dodáva Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Hrad Krásna Hôrka je najkrajší stredoveký hrad, národná kultúrna pamiatka ako aj súčasť SNM – Múzea Betliar. Vyhorel 10. marca 2012 kedy ho pohltili zničujúce plamene. Oheň vtedy zničil strechy, výrazne poškodil múry aj interiér a zlikvidoval stovky zbierkových predmetov. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov, vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: SNM

Súvisiace články
Neslávnu dominantu – žeriav na hrade Krásna Hôrka by mali demontovať v závere roka 2020
Vláda odklepla financie na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka
Obnova hradu Krásna Hôrka napreduje, prvých návštevníkov očakávajú v roku 2021
KRÁSNA HÔRKA: Otvorenie je stále otázne, ukončili spoluprácu s dvomi projektantmi
Hrad Krásna Hôrka vyhorel pred piatimi rokmi, obyvatelia organizujú protest proti zdĺhavej oprave
KRÁSNA HÔRKA: Rekonštrukcia hradu pokračuje, termín otvorenia je stále neznámy
Krásna Hôrka vyhorela pred štyrmi rokmi, predstavia jej vizualizáciu po obnove
Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne
Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky
KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Hudobným festivalom pre Krásnu Hôrku chcú pomôcť pri obnove hradu
Krásnu Hôrku, ktorá po vypaľovaní trávy takmer ľahla popolom, sprístupnia na budúci rok
Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať
Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross