No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nástrahy horúceho počasia útočia, ohrození sú najmä seniori a deti

1. augusta 2020 | |  | 

Leto je v plnom prúde, nastúpilo aj horúce počasie. Pálivé slnečné lúče lákajú k vode, na kúpaliskách však nemusíte chytiť len bronz, ale aj úpal.

Kľúčový je pitný režim

„Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Zásadné je preto dodržiavanie pitného režimu, napiť by ste sa mali aj vtedy, keď necítite smäd.

Článok pokračuje pod reklamou



„Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody,“ tvrdia odborníci. Počas horúcich dní by ľudia mali obmedziť nápoje s obsahom cukru, chinínu, ale aj kávu či alkohol. Úrad odporúča piť pravidelne, no v menších dávkach a skôr vlažné, nie ľadové nápoje.

„Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi,“ radia odborníci z úradu. Množstvo vody, ktoré by mali deti vypiť, sa odvíja aj od ich veku a hmotnosti. Kým u novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 mililitrov vody na kilogram hmotnosti, batoľa potrebuje 120 ml/kg, u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg a neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť približne 50 mililitrov na kilogram hmotnosti.

Obzvlášť by si pozor mali dávať seniori

„Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami. Dennú dávku – približne 1,5 až 2 litre tekutín, by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa,“ radí úrad. Opäť je pre nich najvhodnejšia čistá pitná voda, pozor by si mali dávať na minerálne vody s obsahom sodíka. „Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol stav zhoršiť,“ vysvetľujú odborníci. Dôležitý je taktiež príjem vitamínov, ktoré obsahujú napríklad aj ovocné šťavy a džúsy.

Nepodceňte riziko úpalu, upozorňuje ÚVZ SR

Pred úpalom môže ochrániť pokrývka hlavy. „Najmä u detí a seniorov je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu,“ vysvetľuje ÚVZ SR. Úpal sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu.

Ľahké a vzdušné oblečenie voľného strihu vo svetlých farbách môže pobyt vonku o niečo spríjemniť. Syntetické materiály radšej nechajte počas horúčav v skrini, pretože neumožňujú odparovanie potu.

Ak vás neminie práca vonku, robievajte si častejšie prestávky v tieni. Odborníci neodporúčajú zdržiavať sa na slnku medzi 11 až 15 hodinou.

Ak vás doma či v práci ochladzuje ventilátor, nemal by smerovať priamo na vás. „Prúd vzduchu dlhší čas nasmerovaný do tváre prispieva k zápalom očí, uší, dutín, k bolestiam zubu a ďalším zdravotným problémom. Priestory je vhodnejšie skôr vetrať ako klimatizovať, ak je to možné,“ vysvetľujú možné nástrahy odborníci.

Nepríjemný môže byť aj prechod z chladného klimatizovaného prostredia, napríklad aj z auta, do horúceho prostredia. Organizmu hrozí teplotný šok. „Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia,“ uzatvára svoje rady ÚVZ SR.

Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross