No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Posledné rokovanie v roku aj so zvratmi, rozpočtovým provizóriom mesta i transparentmi

17. decembra 2019 | |  | 

Posledné tohtoročné mestské zastupiteľstvo bolo dlhšie ako všetky ostatné. Poslanci rokovali takmer do 21:00 hod. hoci zvyčajne zasadnutia ukončujú o 19:00 hod. Výsledkom tohto rokovacieho maratónu však bol zvrat v prípade zvyšovania daní či neschválený rozpočet na rok 2020 a tak mesto budúci rok začne v rozpočtovom provizóriu.

Začiatok rokovania sa však o pár desiatok minút natiahol. Dôvodom bol nízky počet prítomných poslancov, bolo ich deväť. Po približne tridsiatich minútach od plánovaného začatia ich bola tesná nadpolovičná väčšina (11 poslancov) a tak mohli začať v rokovaní. Hneď v úvode vystúpil poslanec Roman Vaľo, ktorý navrhol upraviť program rokovania s tým, že niektoré body navrhuje popresúvať a rovnako navrhol umožniť vystúpiť obyvateľovi Marcelovi Laczkovi. Okrem zmien či doplnenia bodov na návrh prednostu mestského úradu Štefana Szántóa stiahli bod o projekte na záchranu pracovných miest vo firme Botex. Ako Szántó uviedol dotyčný, ktorý má záujem prebrať firmu neprišiel na mestské zastupiteľstvo, pretože zatiaľ nemá hotový projekt, v ktorom počíta až s 900 zamestnancami.



Svoje rokovanie tak poslanci začali bodom o miestnych daniach a poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady , ktoré viaceré mestá i obce na Slovensku zvýšili. Ako uviedol na rokovaní vedúci ekonomického odboru mestského úradu Miroslav Bielak, navrhujú zvýšiť dane z nehnuteľností v priemere o 20 percent a taktiež zvýšiť základnú sadzu pri komunálnom odpade z 20 na 24,90 eura a pre podnikateľov o 20 percent. Podľa jeho slov dôvodom na zvýšenie poplatkov je navýšenie zákonných poplatkov za uloženie odpadu na skládke či navýšenie príspevku pre Technické služby mesta. „Pretože sa navyšujú zákonom platy vo verejnej správe a pritom aj náklady za pohonné hmoty,“ podotkol.

V prípade daní z nehnuteľností je podľa neho dôvodom to, že novoschváleným zákonom dochádza k zvýšeniu príjmov z podielových daní v samosprávach, ale zároveň sa zvýši nezdaniteľná časť pre obyvateľov a rovnako aj tu dochádza k nárastu platov, a to o 10 percent. Ďalšími dôvodmi je zavedenie rekreačných poukazov či zvýšenie energií. „Aby sme dosiahli vyššie príjmy mesta, tak sme navrhli 20-percentné navýšenie,“ poznamenal Bielak s tým, že si nemyslí, že je to vysoké zvýšenie oproti ostatným mestám. V rozprave k tomuto bodu vystúpil poslanec Vaľo, ktorý rešpektuje tento návrh. Pridal sa k nemu aj poslanec Štefan Baláž. „Kvitujem správu pána Bielaka, že to navýšenie budú vedieť občania zaplatiť. Oproti mestám, kde je to navýšenie veľmi veľké,“ dodal. Iný názor však mal primátor Jozef Šimko. „Zvyšovanie nie je ľahká záležitosť. Príde síce viac financií do mestskej kasy, ale či je to dobré. Myslím si, že ak to optimalizujeme tak sa to dá aj bez navýšenia,“ reagoval s tým, že rešpektuje stanoviská hovoriacich poslancov. Tento návrh tak podporilo 10 prítomných poslancov a tak dane a poplatky sa vtedy mali zvyšovať

Daniam a poplatkom však nebol koniec

V ďalšom priebehu sa však aj za prítomnosti väčších emócií v prípade známych tém medzi vedením mesta a niektorými poslancami, opäť rokovanie dostalo k daniam a poplatkom. A v rámci debaty k danému bodu Šimko vyhlásil, že uznesenie o zvyšovaní daní a poplatkov nepodpíše. Podľa jeho slov mesto príjme rázne úsporné opatrenia aby sa dane a poplatky nemuseli zvýšiť, a nemuselo sa dotknúť niektorých zamestnancov mesta. „Zaťažovať s finančnými prostriedkami občanov mesta nebudete na úkor vašej zlej ekonomickej politiky, páni poslanci,“ avizoval Šimko. Podľa Vaľa je to zo strany primátora len vrchol alibizmu a chuť dostať sa len do NR SR.

Poplatky za sociálne služby ostávajú na rovnakej úrovni

Poslanci sa zaoberali aj VZN o sociálnych službách a poplatkoch za ne. Týmto Všeobecne záväzným nariadením sa už zaoberali niekoľkokrát, kedy zopár výhrad mal aj okresný prokurátor Gabriel Geško. Samospráve vytkol nepresnosti v citovaní zákona či iné poradie náležitostí ako je v zákone. VZN sa však rovnako týkalo aj úpravy poplatkov za sociálne služby. V pôvodne navrhovanom materiáli sa počítali s ich navýšením. Avšak nakoniec mestské zastupiteľstvo rozhodlo ponechať poplatky za služby na rovnakej úrovni, a to 60 centov za hodinu sociálnej služby.

Zmeny pri rozdeľovaní dotácií

Aj ďalší bod sa týkal VZN, a to rozdeľovania dotácií mesta pre právnické a fyzické osoby. Podľa Bielaka dôvod zmeny vychádza z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, v rámci ktorej mesto prijalo opatrenia. Ako prvý sa do diskusie prihlásil poslanec Baláž, ktorému sa predložený návrh nepáči, a to z dôvodu, že každý zo športových klubov bude musieť predložiť podrobnú správu o činnosti, čo predstavuje kopu materiálu. Podľa neho na tento návrh, ktorý je založený na bodovaní, doplatia najmä kolektívne športy „Takéto prísne podmienky nemajú ani väčšie mestá,“ avizoval. Ďalej vystúpil aj poslanec Jozef Tóth, ktorý navrhol v rámci rozdeľovania stanoviť iba jeden dátum. „Raz sa podajú žiadosti, raz sa rozdelí balík a koniec,“ doplnil. Výhrady voči návrhu predniesol aj primátor. „Od prvopočiatku som povedal, že tento materiál je bludný, nech sa nikto nehnevá,“ povedal na margo systému prideľovania dotácií, v ktorom sa do úvahy berie účasť na olympijskych či paraolympijskych hrách alebo na majstrovstvách Európy či sveta, kedy daný klub či športovec môže získať body naviac. V rámci toho narážal na predsedu Komisie mládeže a športu, a zároveň mestského poslanca i športovca Tibora Figeiho, ktorý bol v čase zasadnutia na medzinárodnej súťaži. „Toto si odsúhlasil predseda a poslanec Figei. Sebe si chce dobre,“ podotkol Šimko. „Odrecitovali ste tu pár floskúl ako je to zlé. Ale nemáte pravdu,“ apeloval Vaľo. K názoru kolegu sa priklonil aj poslanec Jaroslav Matzenauer, podľa ktorého je maximálne neslušné vyjadrovať o niekom kto nie je prítomný. „Pozrime sa koľko detí vychováva a keď doniesol zlatú medailu z majstrovstiev sveta tak ste sa rád s ním odfotil,“ odkázal Šimkovi. Do diskusie vstúpil aj poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého je ťažké vyhovieť všetkým, ale lepší návrh tu ešte nebol. „Dáva akýsi objektívny obraz na problematiku,“ poznamenal. Ako dodal, kolega Figei určite nie je intelektuálne tak nízko, že by si podmienky upravoval vo svoj prospech. Výsledkom rozpravy tak bolo prijatie tohto návrhu aj s pripomienkou poslanca Tótha o jednom termíne na podávanie žiadostí a rovnako na návrh poslanca Zoltána Cziprusza vypustili možnosť poskytnutia dotácií na kultúrne pamiatky, pamätihodnosti a cirkevné objekty.

Mesto začne rok 2020 v rozpočtovom provizóriu

Mestské zastupiteľstvo malo na stole aj jeden z najdôležitejších dokumentov – rozpočet mesta, a to na rok 2020 a výhľadovo na roky 2021 a 2022. Tak ako na uplynulých rokovaniach v rámci rozpočtu, ani teraz nechýbala siahodlhá debata spojená so známymi témami, kto a čo spravil či nespravil pre rozvoj mesta. Programový rozpočet mesta na rok 2020 by mal byť prebytkový vo výške viac 174 tis. eur. V rámci rozpravy medzi prvými vystúpil Vaľo, ktorý predložil pozmeňovací návrh, v ktorom uviedol niekoľko desiatok zmien z rôznych oblastí rozpočtu ako napríklad zvýšenie financií na obnovu materských a základných škôl alebo na strane druhej zníženie výdavkov na administratívne činnosti mestského úradu či platov jeho zamestnancov. Ako reagovalo primátor, podľa tohto návrhu by mal v prípade zamestnancov mesta tri možnosti, a to počas celého roka nevyplácať odmeny zamestnancom, znížiť osobné príplatky alebo prepustiť šesť sedem ľudí. Rovnako nesúhlasil okrem ďalších zmien so znížením financií na fungovanie MŠK. „Zničíte rimavskosobotský futbal, ak toto uznesenie prijmete,“ avizoval. Na margo toho reagovali niektorí poslanci, či jemu je prednejší futbal ako stav škôlok a škôl v meste.

V slovnej prestrelke mestské zastupiteľstvo pokračovalo ďalej až to vyústilo do stiahnutia tohto bodu z rokovania. Mesto tak kvôli tomu začne nový rok v rozpočtovom provizóriu.

Nie v mojom mene

Tak znie občianska iniciatíva na ohlásenie primátorovej kandidatúry do parlamentných volieb za stranu Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Ich výzvu prečítal na mestskom zastupiteľstve občan Marcel Laczko. V nej (celé znenie prinesie v samostatnom článku, pozn. red.) vyjadrujú svoju nespokojnosť s aktivitami primátora, ktoré by mohli byť nesprávne vnímané ako názor občanov. „Preto ho vyzývame, aby sa vyjadroval len sám za seba a nie v našom mene,“ uviedol Laczko. Počas jeho prejavu niektorí prítomní občania držali transparenty s nápisom Stop rasizmu. K vyjadrenému názoru sa pridali aj poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť či ďalší ich niektorí kolegovia. Na margo toho reagoval primátor Šimko, podľa ktorého transparent vyjadruje aj jeho názor. „Mali ste ten transparent zdvihnúť vyššie, lebo je to aj môj názor,“ podotkol. Ako ďalej doplnil, Kotleba a jeho strana, ktorá je podľa primátora demokratická, v posledných voľbách získala 200 tis. hlasov. „A chcete mi tvrdiť, že je fašista,“ pýtal sa za piskotu niektorých občanov v sále. Šimko spomenul aj to, že nevynechal ani jedno kladenie vencov nielen v Rimavskej Sobote. Opýtal sa aj, koľkokrát boli prítomní občania na kladení vencov. „Ani raz som Vás tam nevidel,“ povedal.

Financie určené na ohňostroj pôjdu na pomoc mestu Prešov

V závere rokovania, ktoré trvalo takmer do 21:00 hod. mestské zastupiteľstvo odobrilo aj finančnú pomoc pre mesto Prešov, kde v jednej z bytoviek došlo k výbuchu plynu. Na účet mesta rimavskosobotská samospráva pošle sumu vo výške 5 tis. eur, ktoré pôvodne mali byť použité na silvestrovské oslavy a ohňostroj. Ako doplnil Vaľo, niektorí z poslancov prispejú aj svojou jednou mesačnou poslaneckou odmenou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross