No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Používanie pyrotechniky je obmedzené

V meste Rimavská Sobota sú problémy s porušovaním zákazu používania pyrotechniky. Pre Rimava.sk to povedal náčelník mestskej polície Peter Berecz. „Ale tých prípadov nie je tak veľa, ako tomu bolo v minulosti,“ doplnil. Pyrotechnika sa môže používať na verejných priestranstvách mesta a v jeho mestských častiach dva dni v roku. „Túto oblasť upravuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o používaní zábavnej pyrotechniky na území mesta. Je zákaz používania pyrotechnických predmetov prvej a druhej triedy s výnimkou 31. decembra a 1. januára,“ dodal Berecz. Dospelým osobám už za používanie pyrotechniky udelili pokutu.

Šéf rimavskosobotských mestských policajtov poznamenal, že do kategórie pyrotechnických predmetov prvej triedy patria - prskavky, pištoľové kapsle, traskavé bonbóny, malé tyčinky s farebnými plameňmi, blikavky, malé ohnivé kolesá a fontánky, lietajúce motýle, búchajúce guľôčky či vystreľovacie konfety. Do kategórie pyrotechnických predmetov druhej triedy patria najmä   - rímske sviece, fontány, gejzíry, malé výbušky, vystreľovacie puzdrá, alebo rakety s náplňou farebných svetlíc, farebné dymy, alebo napríklad bengálske ohne. 

Náčelník mestskej polície upozornil, že použiť ohňostroj v priebehu roka je možné po predchádzajúcom oznámení na mestskom úrade. Ohňostroj je súvislé použitie vo väčšom rozsahu
pyrotechnických predmetov tretej triedy. Podľa príslušného VZN sú pyrotechnickými predmetmi tretej triedy najmä malé talianske bomby, delové výstrely, ohňopády, veľké rakety, kompaktné celky vystreľovacích puzdier či veľké japonské slnká.

Peter Berecz konštatoval, že mestská polícia môže skontrolovať, či majú predávajúci povolenie na predaj pyrotechnických výrobkov, ktoré musí byť vydané mestom. Ďalej dodal, že predávať pyrotechnické predmety nemôže hocikto, musí to byť preškolená osoba a musí poučiť kupujúcich. „Toto je už však  záležitosť iných orgánov,“ poznamenal.

„Môžeme pokutovať tých, ktorí predávajú deťom pyrotechnické predmety, ktoré nemôžu byť predávané osobám mladším ako osemnásť rokov, ale musíme to dokázať, prípadne môžeme predávajúceho nahlásiť na príslušnú inštitúciu,“ uviedol Berecz. Náčelník mestskej polície však priznal, že boli prípady, kedy nevedeli dokázať predávajúcim, že predali pyrotechniku takýmto osobám.

Mestskí policajti sa stretli s prípadmi, kedy deťom kupovali pyrotechniku rodičia a deti „búchali“ pyrotechniku, keď išli zo školy. „Keď osoby používajú pyrotechniku a nemajú pätnásť rokov, nie sú zodpovedné za priestupky a rovnako nemôžeme zobrať na zodpovednosť ani rodičov, ak  nevznikla pri tom žiadna škoda, pokiaľ nedošlo k úrazu,“ pokračoval.

Mestská polícia podľa vyjadrenia Petra Berecza spolupracuje v rámci prevencie so školami a tie oboznamujú žiakov a študentov s ustanoveniami VZN o používaní zábavnej pyrotechniky, aby si tí uvedomili, že keď používajú pyrotechniku, dopúšťajú sa priestupku. 

Zdroj: Rimava.sk

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross