LUČENEC – Dočkal sa spravodlivosti. Novohradčan Ladislav Rácz vyhral súdny spor pre incident spred šiestich rokov, kedy ho v jednej z lučenských kaviarní odmietli obslúžiť pre jeho rómsky pôvod. V tlačovej správe na svojom webe to uviedla mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.
K udalosti došlo 14. augusta 2017, kedy Ladislav Rácz spolu s dcérou a kamarátom taktiež rómskeho pôvodu vošli do kaviarne, kde ich personál odmietol obslúžiť. Ako dôvod uviedli, že ide o súkromný klub, v ktorom služby poskytujú len členom s klubovou kartou.
Personál kaviarne od nich pýtal 300 eur za vydanie karty a tvrdil, že každý, koho obsluhujú, takúto kartu má.
Článok pokračuje pod reklamou
„Keďže tieto klubové karty nemali, čašník ich vyzval, aby kaviareň opustili, čo aj urobili. Pán Rácz prišiel domov a porozprával priateľke svoju skúsenosť v kaviarni. Nakoľko ona nie je rómskej etnickej príslušnosti, rozhodla sa o cca pol hodinu kaviareň navštíviť, aby zistila, či aj v jej prípade bude personál podmieňovať jej obslúženie predložením klubovej karty. Bola však bez problémov obslúžená, personál od nej klubovú kartu nežiadal. Na jej otázku, že si na dverách všimla, že vstup je na klubové karty jej bolo povedané, že u nich majú zákaz „olašáci“ (pozn. olašskí Rómovia). Na jej otázku, že pred pol hodinou bol v kaviarni jej partner Róm s dcérou a nebol obslúžený, dostala informáciu, že to je prax. Obaja si priebeh incidentu nahrali na mobilný telefón,“ opisuje mimovládka.
Práve Poradňa pre občianske a ľudské práva pomohla Novohradčanovi s podaním antidiskriminačnej žaloby. Prevádzkovateľ kaviarne bol v priebehu celého súdneho konania pasívny a k žalobe sa vôbec nevyjadril. Jeho práva a povinnosti v priebehu konania prevzal iný subjekt.
Súd napokon po šiestich rokoch žalobe vyhovel a potvrdil, že personál kaviarne Rácza diskriminoval pre jeho etnickú príslušnosť. Žalovaný sa teraz musí ospravedlniť a zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 1 500 eur. Novohradčan prisľúbil, že peniaze v plnej výške venuje na charitu.
Pre náš partnerský portál Novohradske.sk konkretizoval, že finančná náhrada poputuje deťom v Národnom onkologickom ústave.
Článok pokračuje pod reklamou
„Som rád že súd rozhodol v môj prospech. Síce to trvalo to 6 rokov, ale oplatilo sa čakať. Verím, že aj mojím príbehom a tým, že som sa rozhodol riešiť to právnou cestou a neostal som ticho, aj iní ľudia, ktorí zažili alebo zažijú podobný incident, neostanú ticho, ale rozhodnú sa diskrimináciu riešiť. Lebo iba tak vieme bojovať proti diskriminácii, ktorá predstavuje závažný zásah do ľudskej dôstojnosti,“ cituje mimovládka Ladislava Rácza.
„Vnímam ako veľmi dôležité, že súd žalobe v plnom rozsahu vyhovel a že môjmu klientovi priznal aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch v plnej požadovanej výške. Diskriminácia Rómov a Rómok v prístupe k službám, s akou sa stretol, je na Slovensku v určitej miere prítomná dodnes. Verím, že aj toto rozhodnutie odradí iných poskytovateľov služieb od diskriminačného zaobchádzania. Je pre nich dôležitým odkazom, že diskriminácia sa nevypláca a príde za ňu postih,“ povedala Vanda Durbáková, advokátka spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva a právna zástupkyňa žalobcu.
NENECHAJTE SI UJSŤ