No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti pripravujú valentínske stretnutie na námestí

8. februára 2011 |  | 

Sviatok zamilovaných si v Hnúšti pripomenú netradičným valentínskym stretnutím na Námestí J. Francisciho pred poliklinikou. V pondelok podvečer, 14. februára, je pre zaľúbencov všetkých vekových kategórií pripravený ohňostroj a spoločné vypúšťanie balónov šťastia.

Ako pre Rimava.sk vysvetlil primátor Michal Bagačka, mesto pri organizovaní silvestrovského ohňostroja spolupracuje s Ivanom Demianom, tentokrát vznikla myšlienka pripraviť netradičnú akciu aj na sviatok Sv. Valentína. „Je to pekná myšlienka, finančne nenáročná,“ povedal primátor a dodal, že mesto prispeje sumou 100 euro na zakúpenie balónov šťastia, rovnakou čiastkou sa na príprave valentínskeho stretnutia bude sponzorsky podieľať  Ivan Demian. Po spoločnom vypustení balónov čaká na páry malý ohňostroj.  Ako primátor podotkol, valentínske stretnutie organizujú po prvýkrát, preto sú zvedaví na odozvy.

.

O svätom Valentínovi kolujú storočia rôzne legendy. Podľa jednej z nich bol Valentín kňaz, ktorý žil v treťom storočí v Ríme. Keď sa cisár Klaudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi, než tí s manželkami a rodinami, zakázal mladým mužom ženiť sa. Valentín si uvedomoval nespravodlivosť tohto nariadenia, a tak zaľúbencov oddával tajne. Keď sa o sobášení dozvedel Klaudius, rozhodol sa kňaza usmrtiť. Ďalšie príbehy hovoria, že Valentína dali zabiť po tom, ako sa pokúšal pomôcť kresťanom utiecť z krutého rímskeho väzenia.

Zachovala sa aj legenda, podľa ktorej Valentín poslal prvú valentínku. V čase jeho väznenia ho navštevovala mladá dcéra žalárnika, do ktorej sa údajne zamiloval. Pred smrťou jej mal napísať list končiaci sa slovami "Od tvojho Valentína" - formulka používajúca sa dodnes. Hoci je skutočný príbeh o Valentínovi zahalený tajomstvom, všetky legendy sa zhodujú v tom, že išlo o súcitnú, hrdinskú a romantickú postavu.

Ďalším svätcom menom Valentín bol podľa zachovaných prameňov biskup v meste Terni od roku 197. Za čias cisára Aureliána ho uväznili a sťali. Údajne sa to stalo 14. februára roku 273 v Ríme. Traja učeníci - Prokulus, Efebus a Apolónius previezli jeho telo do Terni, a preto zabili aj ich.

Vo Veľkej Británii sa stal deň zaľúbených populárnym v sedemnástom storočí. V polovici osemnásteho storočia si vymieňali priatelia a páry všetkých sociálnych vrstiev malé darčeky a písané odkazy ako prejav náklonnosti. Ku koncu storočia vďaka zdokonaleniu tlačiarenských technológií nahradili ručne písané listy tlačené karty. V USA sa začalo s vymieňaním valentínok začiatkom 18. storočia. V roku 1840 začala Esther A. Howland predávať prvé masovo vyrábané valentínske pozdravy.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross