No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vďaka netradičnému projektu naučia nezamestnaných novým zručnostiam, posilnia aj ich sebaúctu a ľudskú dôstojnosť

Foto: Zoltán Schnelczer

FIĽAKOVO – Netradičným prístupom a osvedčenými postupmi v rámci projektu Pripravený na prácu, Integrácia znevýhodnených sociálnych skupín na trh práce, vo Fiľakove dokážu naučiť nezamestnaných novým zručnostiam, podporia ich sebavedomie a dajú im tak lepšiu šancu uplatniť sa na trhu práce.

Dôležitou súčasťou ekonomického rozvoja regiónu je i podpora pripravenosti pracovnej sily, ktorá v súčasnosti nezodpovedá očakávaniam zamestnávateľov. Do regiónu je problém prilákať zamestnávateľov, ktorých hlavnou investičnou podmienkou je dostatok pripravenej a kvalitnej pracovnej sily. Vďaka projektu REWO bude možné podniknúť kroky k zmene aktuálneho stavu, rozvíjať šance a možnosti uchádzačov o zamestnanie. 

Partnerská dohoda cezhraničnej spolupráce medzi neziskovou organizáciou PRACOV n.o. (SK) a Nadáciou Szív a Szívért Alapítvány v Maďarsku vznikla s cieľom integrácie znevýhodnených sociálnych skupín na trh práce.

Organizácia PRACOV n.o. bola založená s cieľom zvyšovať zamestnanosť ľudí z marginalizovaných rómskych komunít formou cielených aktivít. Vždy pracujeme v trojuholníku obec – komunita – zamestnávateľ. Robíme skupinové aktivity, ktoré majú viesť k zamestnaniu sa ľudí u konkrétnych zamestnávateľoch,” za PRACOV n.o. informoval Ábel Ravasz.

Pokračoval, že čo sa týka projektu „Pripravený na prácu", novým prvkom bola spolupráca s maďarskou organizáciou Szív a Szívért Alapítvány, ktorá je nositeľom metodiky REWO – návrat to práce. „V rámci projektu sme pracovali s miestnymi nezamestnanými z Fiľakova s účelom zvýšiť ich zamestnateľnosť. Silným partnerom projektu bolo aj samotné mesto. Prvé výsledky sú nádejné, ale finálny rozsudok o úspešnosti projektu vieme povedať až po uplynutí času – či sa ľuďom, ktorí boli súčasťou projektu, podarí udržať sa v práci aj dlhodobo. Toto budeme monitorovať,” doplnil.

Na základe identifikovaných problémov cieľových skupín vybrali partneri projektu spoločne dve skupiny ohrozené pretrvávajúcou marginalizáciou – nezamestnaní s nízkymi pracovnými príležitosťami a skupina nezamestnaných, ktorí sú ohrození aj s rizikom, že stratia  bývanie.

„Metodiku REWO, ktorú sme importovali na Slovensko prvýkrát ako súčasť tohto projektu, považujem za vynikajúci nástroj. Fiľakovo ukázalo, že aktívna samospráva vie urobiť veľký pokrok v oblasti zamestnanosti marginalizovaných komunít,“ dodal Ravasz.

Projekt bol spolufinancovaný z Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko z prostriedkov EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 171 572,33 eur, z toho pre Szív a Szívért Alapítvány putovalo 126 698,57 eur a pre PRACOV, n.o. 44 873,75 eur.

www.skhu.eu


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross