No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vďaka pripravovanej výstave v rimavskosobotskom múzeu spoznáte históriu regionálneho hrnčiarstva

RIMAVSKÁ SOBOTA – Gemersko-malohontské múzeum opäť pripravilo pre svojich návštevníkov zaujímavú výstavu. Tentokrát bude venovaná stredovekému a včasnonovovekému hrnčiarstvu v Gemeri-Malohonte a Novohrade.

Výstava začne 25. januára o 15-tej a potrvá až do 30. apríla. Návštevníci sa na nej budú môcť oboznámiť  s procesom výroby hrnčiarskych výrobkov v stredoveku, ktorý bude okrem sprievodných textov aj zhmotnený prostredníctvom repliky stredovekej hrnčiarskej dielne z vlastníctva hrnčiara Antona Drímaja z Beluja.

Článok pokračuje pod reklamou


Hrnčiarstvo patrí medzi najstaršie remeslá v dejinách ľudstva. Z mäkkej hliny dokázal neolitický človek vyrobiť pomocou svojich rúk a ohňa pomerne odolné a všestranne použiteľné keramické nádoby, ktoré sprevádzajú človeka až do súčasnosti.

Na území Slovenska v stredoveku existovalo niekoľko okruhov keramiky deliacich sa podľa farby črepu keramiky a zodpovedajúcich aj určitým územným okruhom. V župách Gemer-Malohont a Novohrad bola rozšírená takzvaná biela keramika. Hrnčiarstvo na tomto území nadobudlo špecifický charakter vďaka surovinovým zdrojom – hlinám s obsahom kaolínu, ktoré patria medzi najväčšie ložiská kvalitnej ohňovzdornej hliny v celej Karpatskej kotline.

Ako informoval archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš, na výstave budú prezentované nálezy bielej stredovekej keramiky z obdobia od 11. – 12. storočia až do 18. storočia. Produkcia tejto keramiky však pretrvávala kontinuálne viac ako 700 rokov, až do 1. polovice 20. storočia.

Pre keramiku produkovanú Gemer-Malohont a Novohrad je typické bohaté červenohnedé maľovanie zemitými hlinkami, ktoré sa objavuje od druhej polovice 14. storočia a udržuje sa až do zániku produkcie tejto keramiky. 

Na výstave bude prezentovaná široká škála hrnčiarskych výrobkov – hrnce, šálky, džbány, krčahy, ako aj špecifikum tohto druhu keramiky hlinené fľaše. Na výstave budú prezentované zbierkové predmety zo zbierok v Gemersko-malohontskom múzeu, Hradného múzea vo Fiľakove a Novohradského múzea a galérie. 

Zdroj: GMM

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross