No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chrípková sezóna nastupuje. Chorých pribúda už štvrtý týždeň po sebe

Chrípková sezóna sa začína hlásiť o slovo. Nasvedčuje tomu aj vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), ale hlavne na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), ktorá stúpa už štvrtý týždeň po sebe. „Napriek tomuto vzostupu možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa jej slov sa vyššia chorobnosť podpísala aj pod zatvorenie školy v okrese Brezno – ZŠ Bacúch ako aj ZŠ v obci Holiša v okrese Lučenec. Ako ďalej doplnila, v okrese Lučenec lekári evidujú najvyšší počet chorých na ARO i chrípku, ktorá zúri aj v okrese Poltár. Tá najviac postihla seniorov a ľudí v produktívnom veku. Chorobnosť neobchádza ani okres Rimavská Sobota, v ktorej sa vyskytlo viac ako 640 prípadov ARO. Podľa Tolnayovej sa respiračné ochorenia skomplikovali zápalmi dutín, stredného ucha a zápalom pľúc. „Najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine najmenších detí od 0 do 5 rokov a u seniorov. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako,“ ozrejmila.

„V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je potrebné vo zvýšenej miere venovať sa preventívnym opatreniam. Rovnako v školách, ako domácnostiach je potrebné venovať vyššiu pozornosť nielen hygiene prostredia, ale hlavne osobnej hygiene. Je potrebné vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C. Najlepšou cestou ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať,“ avizuje hovorkyňa. Ako spomenula, keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. „Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiadúce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november,“ ozrejmila.

Zúri aj žltačka

Odborníci z RÚVZ Revúca hlásia aj prípad žltačky. „Ide o serologicky potvrdené ochorenie anikterickej formy (bez ožltnutia) na VHA u 10-ročného chlapca z obce Hucín z lokality s nízkym hygienickým štandardom, ktorý bol hospitalizovaný na Infekčnom oddelení v Banskej Bystrici,“ priblížila Tolnayová. Ako podotkla, v ohnisku nákazy bolo rozhodnutím nariadené v rámci protiepidemických opatrení zabezpečiť lekársky dohľad a vykonať ohniskovú dezinfekciu ako aj vakcináciu všetkých priamych kontaktov, vrátane kolektívnych zariadení (ZŠ a MŠ v Hucíne).

„Najdôležitejšou formou prevencie pred hepatitídou A je dodržiavanie zásad hygieny. Spočíva predovšetkým v dokonalom umývaní rúk po návšteve toalety, či pred prípravou jedál. Dôležité je tiež zabezpečiť kvalitnú pitnú vodu a ochranu potravín dostatočným tepelným spracovaním. Ďalšou účinnou formou prevencie je očkovanie, ktoré je možné odporučiť každému, najmä však rizikovým skupinám obyvateľstva. Ročne je celosvetovo hlásených asi 1,4 milióna prípadov hepatitídy A, predpokladaný výskyt je však asi 3- až 10-násobne vyšší. Prítomnosť protilátok proti HAV v krvi je geograficky závislá. Napríklad v severských štátoch je prevalencia protilátok najnižšia - 15 percent. Vo väčšine európskych krajín a v USA je v rozmedzí 40 – 70 percent, v niektorých rozvojových krajinách až 100 percent,“ zakončila hovorkyňa Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross