No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako spraviť detskú izbu naozaj bezpečnou? Niekoľko tipov pre vás

15. novembra 2023 |  | 
Autor: Ground Picture/Shutterstock.com

Domácnosť, v ktorej žijú aj deti, musí byť vhodne zabezpečená, aby sa predchádzalo úrazom, ktoré si môžu deti privodiť. Samozrejme, týka sa to aj vlastného „kráľovstva“ každého dieťaťa, čiže detskej izby. Čo možno urobiť, aby bola detská izba bezpečnejšia?

Postieľka, či posteľ a ďalší nábytok

Nevyhnutnou súčasťou detskej izby je detská postieľka. Aby bola pre deti bezpečná, je dobré už pri kúpe dbať na niekoľko vecí: priečky by mali medzi sebou mať rozostupy, ktoré neumožnia dieťaťu sa medzi ne zakliesniť, matrac v ráme postieľky musí pevne sedieť bez toho, aby po okrajoch vznikala medzera, do ktorej by dieťa mohlo strčiť nožičku a taktiež náter postieľky musí byť zdravotne nezávadný.

Čo sa týka umiestnenia postieľky, rozhodne by ste ju nemali dávať k oknu. To isté platí, ak máte dve o niečo väčšie deti a majú poschodovú posteľ. V takomto prípade je potrebné sa vyvarovať aj umiestnenia k ďalšiemu nábytku, aby deti nenapadlo preliezať z postele na skriňu a podobne.

A čo ďalší nábytok do detských izieb? V ideálnom prípade by mal mať zaoblené rohy a rozhodne je potrebné vyvarovať sa sklu v akejkoľvek podobe. Väčšie skrine aj menšie skrinky by ste mali z bezpečnostných dôvodov upevniť o stenu. Zabránite tak ich pádu.

Koberec je najlepšia voľba

Debatu o najlepšom type podlahy do detskej izby zrejme ani netreba začínať, pretože najlepšou voľbou je aj tak koberec. Deti sa väčšinou hrajú na zemi a mäkký koberec je na to skrátka najvhodnejší. Okrem toho na ňom nebude deťom zima. Ak koberec nebude zaberať celú plochu miestnosti, je potrebné, aby mal protišmykovú úpravu.

V prípade, že sa chystáte stavať dvojpodlažný rodinný dom a detskú izbu, či izby (ak máte viac detí) plánujete na poschodie, dobre zvážte aj materiál, ktorý použijete na obloženie schodov. Treba vyberať podľa toho, pri ktorých materiáloch je najmenšie riziko pošmyknutia.

Dvere a okná

Ostali nám ešte dvere a okná. Čo sa dverí týka, okrem toho, že je potrebné sa vyvarovať sklenenej výplni, určite nenechávajte zvnútra izby vo dverách kľúč. Deti, ktoré naň už dočiahnu, by sa mohli v izbe omylom zamknúť a pokiaľ ešte nechápu fungovaniu zámku, len ťažko by ste im vysvetľovali, ako sa opätovne odomknúť.

A okná? Bez ohľadu na to, či máte kvalitné eurookná, alebo iný typ okien, je potrebné ich zabezpečiť proti náhodnému otvoreniu. Či už pomocou okenných zámkov, alebo napríklad západiek, ktoré dovoľujú okno len trochu pootvoriť.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross