No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sťahujete sa? Naplánujte si koncept každej izby zdarma

2. novembra 2021 |  | 
Zdroj obrázka: Sergey Peterman/Shutterstock.com

Sťahovanie sa neprináša výlučné príjemné chvíle. Je totižto prirodzene spojené aj s celou radou povinností, ktoré vám pri svojom nakopení sa môžu uberať veľa energie. Jednou z takých činností je aj plánovanie interiéru, resp. jeho priestorové rozmiestnenie. Nasledujúce riadky ale spĺňajú všetky predpoklady na to, aby vám pomohli aj z takej, často stresovej, aktivity urobiť ten najkrajší zážitok.

Viete, čo je to priestorové plánovanie?

Priestorovému plánovaniu by sa mala v rámci interiérového dizajnu venovať oveľa väčšia pozornosť ako by ste si mohli sprvu myslieť. Predstavuje totižto vôbec základný prvok celého procesu navrhovania interiéru.

Zapamätajte si: Priestorové plánovanie sa začína hĺbkovou analýzou toho, ako sa má priestor využiť. Dizajnér na základe toho vypracuje plán, ktorý definuje zóny priestoru a tiež činnosti, ktoré sa budú v jednotlivých zónach odohrávať.

Zdroj obrázka: Chaosamran_Studio/Shutterstock.com

Článok pokračuje pod reklamou


Čo by ste mali vedieť pred plánovaním priestoru?

Než sa pustíte do plánovania vášho vysnívaného interiérového priestoru, mali by ste si položiť a zodpovedať niekoľko zásadných otázok. Z nich môžeme spomenúť napríklad:

  • Ako plánujete daný priestor využívať? Bude spojený, ako napríklad obývačka s kuchyňou, alebo samostatný – napríklad spálňa či pracovňa?
  • Koľko ľudí bude využívať priestor? Budú ho využívať všetci v tom istom čase? Budú ho využívať na rovnaký účel?
  • Máte už nábytok, ktorý chcete v priestore využiť? Je možné premiestniť ho do nových priestorov? Bude sa do nich hodiť?
  • Ako chcete, aby miestnosť pôsobila? Otvorene a vzdušne alebo skôr útulne, minimalisticky či luxusne?
  • Bude mať daný priestor dostatočný prísun prirodzeného svetla? Aké druhy osvetlenia budú potrebné?

Zodpovedanie týchto otázok vám pomôže nájsť také riešenie, ktoré vám bude v rámci plánovania vášho interiéru vyhovovať najviac. Čo ale ďalej?

Priestorové plánovanie konceptu každej izby

Čo sa týka ďalšieho kroku súvisiaceho s priestorovým plánovaním každej izby, odporúčame vám vypracovať si takzvaný „bublinový plán“. Jeho zmysel najlepšie pochopíte na demonštrovaní využitia spojených priestorov (obývačka + kuchyňa). Práve tie sa totižto dajú najľahšie rozdeliť na jednotlivé „bubliny“. Zatiaľ čo jedna môže predstavovať kuchyňu a druhá zase jedáleň, tá tretia môže znázorňovať obývačku. No a podobné bubliny si dokážete rozvrhnúť aj v izbe, pracovni či v spálni.

Zdroj obrázka: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Keď si vyčleníte bubliny jednotlivých izieb, spíšte si zoznam všetkých vecí, ktoré v nich chcete mať. Potom vezmite do ruky čo najväčší papier a ceruzku, a začnite s náčrtmi. Skúšajte, premiestňujte a robte si viacero alternatív.

Článok pokračuje pod reklamou


Náš tip: Biano Studio – Navrhnite si vysnívaný domov. Vyskúšajte jednoduchý plánovač priestoru na portáli Biano, kde zároveň nájdete širokú ponuku nábytku a interiérových doplnkov mnohých overených predajcov. Naplánovať si môžete koncept každej izby zvlášť – až do posledného detailu. A čo je najdôležitejšie, tento inteligentný plánovač je vám k službám úplne zadarmo.

Tipy na priestorové plánovanie

To najdôležitejšie by ste síce už mali vedieť, no aj napriek tomu vám dáme na záver dva užitočné tipy na priestorové plánovanie interiéru:

  1. Zamyslite sa nad štruktúrou každej izby. Aké sú jej hlavné ohniská? Čo v nej najviac dominuje? Môžu to byť okná, dvere či dokonca aj krby. Ich schopnosťou je priťahovať pozornosť ľudského oka hneď pri vstupe do miestnosti. Snažte sa preto priestor v ich okolí vyladiť čo najviac.
  2. Premýšľajte o danom priestore z hľadiska jeho objemu – to vám pomôže predchádzať jeho prípadnému preplneniu.

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross