No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sociálne podnikanie – inovatívny spôsob riešenia verejných a komunitných záujmov

20. októbra 2018 |  | 

Sociálne podnikanie je inovatívna forma riešenia sociálnych a spoločenských problémov rozšírená a akceptovaná všetkými krajinami Európy. Napriek tomu neexistuje jednotná definícia sociálneho podnikania.  Vo všeobecnosti sa sociálne podnikanie vyznačuje nasledovnými charakteristikami:

  • motívom obchodnej činnosti je sociálny alebo spoločenský cieľ všeobecného záujmu, pričom sa často prejavuje vysokou úrovňou sociálnej inovácie,
  • zisky sa opätovne investujú hlavne do realizácie predmetu činnosti,
  • spôsob organizácie alebo systém vlastníctva podniku odzrkadľuje poslanie a opiera sa o demokratické alebo participatívne zásady, alebo sa zameriava na sociálnu spravodlivosť (EK, 2011).

V marci tohto roku schválila Národná rada Slovenskej republiky zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, v zmysle ktorého sa sociálne podniky nevytvárajú primárne pre dosahovanie zisku, ale pre naplnenie konkrétneho verejného alebo komunitného záujmu. Základnou podmienkou je, aby takýto podnik investoval viac ako polovicu svojho zisku do napĺňania vopred definovaného cieľa.

Zákon definuje tri typy sociálnych podnikov - integračný podnik, podnik sociálneho bývania, iný registrovaný sociálny podnik.  Význam integračného podniku spočíva v zamestnávaní znevýhodnených alebo zraniteľných osôb. Sociálny podnik bývania slúži na výstavbu alebo prestavbu bytov, prípadne nájom bytov osobám s podpriemerným príjmom. Zákon umožňuje aj vznik iných registrovaných sociálnych podnikov, ktorých cieľom je dosahovať pozitívny sociálny vplyv poskytovaním iných spoločensky prospešných služieb.

V zmysle zákona môže získať registrovaný sociálny podnik priamu podporu formou dotácií a pôžičiek, ale aj nepriamu podporu formou zníženej sadzby DPH, oslobodenia od platenia dane z tej časti zisku, ktorú investujú opäť na naplnenie sociálneho cieľa, zvýhodnenie vo verejnom obstarávaní a iné.

Investíciu na naštartovanie sociálneho podniku je možné získať aj formou regionálneho príspevku vo výške max. 40 000 eur na 1 vytvorené pracovné miesto pre uchádzača o zamestnanie s podmienkou udržateľnosti pracovného miesta min. 3 roky.  Túto formu podpory sa už rozhodli využiť subjekty v okresoch Revúca a Rožňava, kde vzniklo niekoľko subjektov sociálnej ekonomiky.

V obci Rejdová vznikol podnik zameraný na šitie krojov a jeho súčastí pre celý región. Miestne krajčírky budú zabezpečovať napríklad aj opravy krojov či výrobu darčekových predmetov s folklórnou tematikou. Zriadením obecného podniku chce obec nielen uchovávať kultúrne hodnoty predkov, ale aj podporiť záujem o pomaly zanikajúce ľudové tradície, a najmä  znížiť mieru nezamestnanosti v obci.

Celozrnné, bezlepkové, závarkové, prílohové – takéto cestoviny z dielne obecného podniku v obci Gemer sa už čoskoro môžu ocitnúť na tanieroch obyvateľov južného Gemera, ale aj napríklad v tamojších školských jedálňach. Obecný podnik Gemer vytvorí päť pracovných miest a zamestná aj znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.

Mestský sociálny podnik Jelšava, s.r.o. umožní najmenej  5 uchádzačom o zamestnanie nájsť prácu v pripravovanom sociálnom podniku v Jelšave v Revúckom okrese, ktorý bude zameraný na komunálne služby.

Tlačová správa, zdroj: CEROGEMA, n.o.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross