No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Primátor oceňuje, že cez Zbojskú povedie obchádzková trasa

12. marca 2014 |  | | |

Ing. Peter MináčRozhodnutie Slovenskej správy ciest (SSC) o tom, že úplnej uzávierke cesty medzi Tisovcom a Breznom, bude predchádzať úprava súbežnej lesnej cesty na obchádzkovú trasu, je podľa primátora Tisovca Petra Mináča víťazstvom zdravého rozumu. Ako pripomenul, mesto Tisovec tento variant presadzovalo už od novembra, odkedy sa pre zosun svahu začalo rokovať o úplnej uzávierke rekonštruovaného úseku štátnej cesty. Z dôvodu, že desiatky kilometrov dlhé obchádzky cez Hriňovú alebo cez Muráň, ktoré navrhovala SSC, by boli pre zamestnávateľov v Tisovci likvidačné, mesto Tisovec ako príslušný stavebný úrad úplnú uzávierku bez súbežnej obchádzkovej trasy odmietalo schváliť.

„Je dobré, že ministerstvo dopravy v spolupráci s investorom (SSC) rešpektujú náš názor, na ktorom sme trvali od začiatku. Pri prvom závale skál sme odporúčali, aby bola uskutočnená rekonštrukcia lesnej cesty. Chceme sa poďakovať, že uznali naše argumenty, že je to pre rozvoj regiónu,“ uviedol Mináč. Pripomenul, že lesnú cestu, ktorá má tvoriť zhruba šesťkilometrovú obchádzku, si už mesto Tisovec spolu s obcami Pohronská Polhora a Michalová na tento účel prenajalo od Lesov SR až do ukončenia rekonštrukcie štátnej cesty za symbolické jedno euro ročne.
zbojskaAko potvrdila hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová, cestári plánujú upraviť lesnú cestu v apríli tak, aby sa počas uzávierky štátnej cesty mohla využívať ako náhradná trasa pre vozidlá do 10 metrov dĺžky. Malo by ísť o spevnenie vozovky a doplnenie zvodidiel. Akú veľkú investíciu si to vyžiada, zatiaľ hovorkyňa nevedela uviesť. Cesta I/72 by potom mala byť v sedle Zbojská na hranici okresov Rimavská Sobota a Brezno uzavretá od mája do októbra.

Podľa Mináča si úprava lesnej cesty na účely obchádzkovej trasy vyžiada zhruba 500-tisíc eur. „Je to na prospech regiónu, tá cesta bude potrebná aj pre cestovný ruch. Zvlášť po dobudovaní štátnej cesty, keď vznikne nehoda, bude možné zabezpečovať obchádzkovú trasu,“ uviedol Mináč.

Rekonštrukcia 4,21-kilometrového úseku cesty I/72 Zbojská - Tisovec sa začala v máji 2013 a dokončená má byť v máji 2015. Investorom je SSC, zhotoviteľom združenie Doprastav – SMS – I/72 – Zbojská s vedúcim členom Doprastav a náklady sú takmer 16,644 milióna eur. Pre nepredvídané geologické podmienky, ktoré sa prejavili zosunom skál a zeminy, sa stavba na zhruba 800-metrovom úseku koncom októbra pozastavila a aktuálne pokračuje s čiastočným obmedzením premávky. Počas úplnej uzávierky cesty by sa malo nestabilné bralo odstrániť pomocou odstrelov.

Zdroj: SITA

Súvisiace články
ZBOJSKÁ: Horský priechod predsa uzavrú, obchádzka povedie lesnou cestou
ZBOJSKÁ: Aj po ďalšom kontrolnom dni ostáva priechod prejazdný. Rokujú o obchádzkach
ZBOJSKÁ: Ako ďalej s rekonštrukciou priechodu, má navrhnúť projektant
ZBOJSKÁ: Cesta horským priechodom zatiaľ ostáva prejazdná
ZBOJSKÁ: Cesta horským priechodom je zatiaľ prejazdná
ZBOJSKÁ: Pre padajúce kamene požiadali o úplné uzavretie cesty, bez výnimiek
ZBOJSKÁ: Rekonštrukciu horského priechodu chcú obnoviť v januári
ZBOJSKÁ: O úplnom uzatvorení cesty stále rokujú, Tisovec trvá na rekonštrukcii obchádzky
ZBOJSKÁ: Po zosuve pôdy chcú vylúčiť dopravu nad 3,5 tony, robia len nevyhnutné práce
FOTO: Počas rozširovania cesty na Zbojskej pribudú v úseku dva mosty
FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese
Obnova cesty sedlo Zbojská – Tisovec má stáť 16,6 mil. eur
Cez horský priechod Zbojská majú kamióny prejazd zakázaný
Úprava cesty za Tisovcom má byť najzložitejšou akciou v okrese
Od Rimavskej Soboty do Brezna už po ceste I. triedy

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross