Predchádzajúci článok o knihách venovaným Rimavskej Sobote sme zakončili viac-menej netradične. A to s otázkou koľko kníh má vo svojom fonde knižnica v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Ako nám prezradila knihovníčka Iveta Krnáčová, knižný fond možno počítať na desaťtisíce kníh. Táto mnohopočetná zbierka tento rok spoločne s múzeom oslavuje 135. výročie založenia.
So vznikom knižnice ako aj múzea sa spája Umelecko-archeologická výstava Gemerskej župy otvorená 3. septembra 1882, ktorá trvala do 15. septembra a uskutočnila sa v priestoroch súčasného Gemersko-malohontského múzea. Ako ďalej Krnáčová priblížila, na tejto výstave bol prezentovaný i súbor pozostávajúci z kníh, listinného materiálu a pečatí. V ďalších desaťročiach fond tvorili knihy, listiny, tlačivá a iné písomnosti, najčastejšie získavaný materiál. A tak súčasťou knižnice múzea je časť Daxnerovej knižnice z Tisovca, časť knižnice klubu Casino v Rimavskej Sobote, časť knižnice Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, knižnica zakladateľa a prvého riaditeľa múzea Jána Fábryho, knižnica rodiny Gömöri zo Širkoviec.
V súčasnosti tvorí fond 45 434 kníh (údaj z konca roka 2016, pozn .red.). Z toho podľa knihovníčky historickú knižnicu tvorí 32 849 knižných jednotiek a príručnú knižnicu 12 585. „Historickú knižnicu v súčasnosti dopĺňame len výnimočnými akvizíciami. V minulom roku nám do jej fondu pribudlo šesť kníh. Významnou knihou, ktorú sme dostali minulý rok darom, je reprezentačná publikácia Rimamuránsko-šalgotariánskej železiarskej spoločnosti v maďarčine z roku 1913,“ priblížila Krnáčová, podľa ktorej im danú knihu podarovala príbuzná jedného z vtedajších zamestnancov tejto spoločnosti. „Viac ako storočná kniha bola predtým uložená v knižnici Casina v Likieri pod číslo 938,“ ozrejmila jeden z desaťtisícov príbehov, ktoré skrývajú knihy.
A aké knihy môžeme nájsť vo fonde knižnice? Podľa Krnáčovej sú to prevažne knihy regionálneho charakteru, ale aj z oblasti medicíny, teológie, filozofie, astronómie či prírodovedy a to nielen písané v slovenčine, maďarčine či nemčine, ale dokonca aj v hebrejčine. „Vo fonde máme samozrejme aj zborníky, školské ročenky Zjednoteného protestantského gymnázia i regionálne a rôzne iné periodiká,“ poznamenala Krnáčová, podľa ktorej si knihy môžu návštevníci múzea bezplatne prezenčne preštudovať.
Knižný fond knižnice v Gemersko-malohontskom múzeu má čo ponúknuť. Je bohatý nielen na množstvo kníh regionálneho charakteru či mnohojazyčnosť, ale aj na rôzne netradičné knihy s prívlastkom naj...
Zdroj: Rimava.sk