No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Klimatizačné zariadenia: ako si vybrať a aké sú ich výhody a nevýhody?

7. augusta 2022 |  | 
Zdroj foto: goffkein.pro/Shutterstock.com

Klimatizačné zariadenia sa v súčasnosti dostávajú čoraz viac do popredia. Stále zvyšujúce sa teploty totiž ovplyvňujú život počas bežných dní a rizikovým skupinám môžu dokonca spôsobovať zdravotné ťažkosti. Správne využívaná klimatizácia môže byť skvelým a praktickým pomocníkom pri zvládaní vĺn horúčav. Aké sú výhody a nevýhody a ako si vybrať model ideálny pre Vaše potreby?

Aké sú druhy klimatizácií?

Klimatizačné zariadenia môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií. Jednou z foriem rozdelenia je na základe množstva vnútorných jednotiek. Klimatizácia ako taká totižto pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky, pričom vnútorných jednotiek môže byť aj viac. Viacero vnútorných jednotiek označujeme pojmom multisplitová klimatizácia. Modely s jednou vnútornou a jednou vonkajšou klimatizačnou jednotkou nazývame monosplitová klimatizácia.

Vnútorné jednotky potom tiež môžeme rozdeľovať na nástenné, kazetové, kanálové, pod-stropné, či parapetné jednotky. Najviac využívaným modelom sú nástenné vnútorné jednotky, pretože vyzerajú dobre a majú pomerne nízke prevádzkové náklady. Kazetové jednotky sú vhodné pre miestnosti s kazetovým stropom. Kanálové jednotky sa skrývajú do sadrokartónu, pričom z celej jednotky je viditeľná len nasávacia a výfuková mreža.

Pod-stropné vnútorné klimatizačné jednotky sú vhodné pre miestnosti s vysokými stropmi. Parapetné jednotky sa umiestňujú pod okno a majú podobné fungovanie ako klasické radiátory - často sa využívajú najmä v podkrovných miestnostiach. Kanálová a kazetová verzia klimatizácie musí byť zabudovaná už pri výstavbe a preto je potrebné o jej umiestnení rozmýšľať už priamo pri plánovaní.

Výhody a nevýhody klimatizácie u Vás doma

Klimatizačné zariadenia majú pre bežné používanie svoje výhody aj nevýhody. Základnou výhodou klimatizácie je docielenie príjemnej atmosféry a teploty v interiéri. Vo všeobecnosti uznávaný názor, že ide o drahú záležitosť dnes nie je úplne pravdivý – závisí predovšetkým od toho, aký model si vyberiete a akým spôsobom ho používate. Okrem výkonu je tiež potrebné si sledovať energetickú efektívnosť. Najlepší typ na výber úspornej klimatizácie je pomocou sledovania energetických štítkov.

Za nevýhody klimatizácie sa pokladá aj jej negatívny vplyv na ľudské zdravie. V tomto prípade ide nežiaduci efekt, ktorý sa môže objaviť, súvisí však predovšetkým so zlým umiestnením alebo používaním klimatizácie. Klimatizácia by nemala byť umiestnená tak, aby fúkala studený vzduch priamo na Vás. Vtedy môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. Pri užívaní by ste tiež nemali prekračovať rozdiel teploty medzi vnútorným a vonkajším prostredím vyšší ako 6°C.

V spoločnosti tiež koluje názor, že klimatizačné zariadenia nie sú výhodnou investíciou, pretože slúžia len na chladenie. Dnešné klimatizácie sa však bez problémov dajú využívať aj na ohrievanie vzduchu. Rovnako môže klimatizácia slúžiť aj na čistenie vzduchu – v tomto prípade treba siahnuť po klíme a čističke v jednom. Dá sa pritom jednoducho ovládať prostredníctvom telefónu.

Medzi nevýhody klimatizácie tiež patrí, že si vyžaduje pravidelnú údržbu. Pokiaľ by ste vaše klimatizačné zariadenia nečistili, môže absorbovať veľké množstvo alergénov a spôsobovať ťažkosti. Čistenie je nevyhnutné pre jej správne fungovanie a podporu životnosti. Nezabúdajte tiež, že pri používaní klimatizácie musíte priestor dostatočne vetrať – ideálne v ranných a večerných hodinách.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross