No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výstavba psieho útulku v nedohľadne, stojí na (ne)vyčistenom pozemku?

27. septembra 2018 |  | |

Zmluva medzi mestom Rimavská Sobota a občianskym združením Šťastné labky, ktoré si pod svoj patronát zobralo vybudovanie psieho útulku na Včelinci, je už od apríla tohto roka podpísaná. A hoci na mieste budúceho útulku už prebehli aj práce na vyčistenie pozemku, paradoxne ďalšie práce stoja na práve na jeho vyčistení.

Tému psieho útulku otvoril na mestskom zastupiteľstve primátor Jozef Šimko. Podľa jeho slov ešte nedostal požiadavku na stavebné práce. „Čo sa teda deje,“ pýtal sa primátor poslanca Júliusa Sojku. Ako povedal poslanec, s predstaviteľmi o.z. Šťastné labky mali stretnutie, na ktorom sa vyjadrili, že istú brzdu v ďalších prácach na výstavbe psieho útulku vidí občianske združenie v mestskom úrade v Rimavskej Sobote. „Nepomohlo sa im s vyčistením pozemku,“ ozrejmil Sojka, ktorý by prijal takúto pomoc od mesta, nakoľko na pozemku sa nachádza skládka odpadu, s ktorou si občianske združenie nevie rady.

Podľa Šimka sa však projektová dokumentácia dá vypracovať aj bez vyčisteného pozemku. „Projektová dokumentácia sa robí na stole projektanta a nie na stavbe,“ podotkol. Na margo toho vystúpila aj poslankyňa Eva Bornayová. Ako povedala, pozemok nevedia presne zamerať práve kvôli skládke. „Bez zamerania sa však projekt nedá realizovať,“ poznamenala a dodala, že v mene o.z. Šťastné labky žiada pomoc od mesta.

Téma psieho útulku rozdeľovala mestské zastupiteľstvo približne sedem rokov. Bola sprevádzaná aj petíciou proti jeho výstavbe s viac ako 200 podpismi. Túto účelovú petíciu ako ju vyhodnotil i vtedajší hlavný kontrolór Ladislav Šťavina takpovediac prevalcovala petícia za výstavbu útulku, ktorú podpísalo viac ako 3 tisíc ľudí. Petíciu inicioval poslanec Július Sojka. Peripetie však pokračovali aj po odznení petícií. Ako v marci 2018 uviedol hlavný kontrolór mesta Mikuláš Csirmaz, uznesenie z júna 2017, na základe ktorého primátor vypracoval zmluvu, nebolo v súlade so zákonom.

Ťahanice však pokračovali ďalej. Občianske združenie žiadalo do zmluvy zapracovať tri body - dĺžku výpožičky na minimálne 20-30 rokov, podmienky výpožičky – doplniť kanalizáciu, lehotu do ktorej tieto práce mesto vykoná, prednostné právo odkúpenia v prípade ukončenia zmluvného vzťahu a výpovednú lehotu. Tieto body ale do zmluvy neboli zapracované, čo bolo dôvodom nepodpísania zmluvy zo strany občianskeho združenia. Ako v marci 2018 na rokovaní povedal primátor, o.z. najskôr musí predložiť projektovú dokumentáciu a spomínané tri body môžu v zmluve doriešiť aj dodatkom. Nakoniec sa tak aj stalo a zmluvu i s dodatkami podpísali obidve strany, mesto i o.z. Šťastné labky. Napriek tomu útulok s kapacitou približne pre 40 psov nateraz stojí na jednej skládke.

Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
R. SOBOTA: Zmluva je podpísaná, výstavba psieho útulku tak dostáva reálne kontúry
MsZ: Búrlivá debata o psom útulku skončila nakoniec podpisom
Tému psieho útulku opäť oživil poslanec Sojka. Primátor ju pozastavil a zmluva nebola podpísaná
Zmluva k psiemu útulku na Včelinci je pred podpisom, petícia by ho nemala ovplyvniť
R. SOBOTA: Niekoľkoročný spor o útulku pre psov je zrejme u konca
MsZ: Téma psieho útulku znova ožíva
VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross