No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Niekoľkoročné úsilie za psí útulok zrejme definitívne skončilo

10. októbra 2019 | |  | 

Výstavba psieho útulku v Rimavskej Sobote bola niekoľkoročnou témou. Jeho zriadenie bolo sprevádzané spísaním petícií či iniciatívou občianskych združení či skupiny občanov. A hoci v apríli 2018 na vtedajšom mestskom zastupiteľstve vedenie mesta a o.z. Šťastné labky z Fiľakova podpísali zmluvu o spolupráci, Rimavská Sobota zrejme nebude mať svoj psí útulok.

Téma psieho útulku rezonovala mestom približne od roku 2012, kedy vyriešiť problém s túlavými psami si zobralo na svoje plecia o.z. BEST FRIENDS útulok RS. Po dvoch rokoch však združenie stratilo trpezlivosť s vedením mesta, ktoré malo podľa dohody vyčistiť pozemok. „Sme už znechutení čakaním a rôznymi špekuláciami, ako chceme naložiť s vyčisteným pozemkom. Mysleli sme si, že sa naša myšlienka stretne s väčším záujmom samosprávy,“ uviedla vtedy Andrea Korytiaková, konateľka spoločnosti Automax, ktorá plánovala financovať výstavbu útulku.Výstavba neskôr znova ožila v roku 2016, kedy iniciatívu prevzala skupina občanov. Ako na vtedajšom mestskom zastupiteľstve uviedol poslanec Július Sojka, iniciatíva prišla s konkrétnymi alternatívami možnej lokalizácie útulku a s predbežnými predstavami o využití pozemku o rozlohe približne 2 až 3 hektárov. Okrem toho skupina občanov prejavila snahu chopiť sa tohto projektu pri poskytnutí tých podmienok, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo na predošlom zasadnutí. „Ide o poskytnutie podmienok, ku ktorým sa mesto zaviazalo, a to pozemok, vybudovanie infraštruktúry a schválenie čiastky z poplatkov za psy. Nič viac,“ priblížil Sojka. Nakoniec však aj druhá snaha o vybudovanie psieho útulku išla do úzadia.

O rok neskôr, v roku 2017, sa mestské zastupiteľstvo opäť začalo venovať tejto téme. Vtedy o výstavbu útulku prejavilo záujem ďalšie občianske združenie Šťastné labky Fiľakovo. Svoj názor medzitým vyjadrili aj občania mesta, a to formou petície, ktorú podpísalo 3 tisíc ľudí. Petíciu inicioval poslanec Sojka. Okrem nej sa objavila aj petícia proti výstavbe útulku, ktorú malo podpísať 200 ľudí. Túto petíciu však vtedajší hlavný kontrolór Ladislav Šťavina vyhodnotil ako účelovú.

A tu začal útulok naberať reálnejšie kontúry. Okrem trojtisícovej petície, tu bolo občianske združenie z Fiľakova, ktoré sa aj napriek zopár byrokratickým úskaliam nedalo odradiť. Pri vyhlásení vtedajšej verejno-obchodnej súťaže, kam sa prihlásili iba Šťastné labky Fiľakovo, nesplnili niekoľko podmienok. Poslanci ale nakoniec rozhodli zrušiť túto súťaž a stanoviť nové podmienky pre združenie z Fiľakova. Z nich vtedy vyplývalo, že mesto bezodkladne poskytne pozemok na Včelinci pre výstavbu útulku a rovnako vybuduje aj inžinierske siete (voda, kanalizácia, čistička odpadových vôd a elektrika).

Zmluva o spolupráci medzi mestom a Šťastnými labkami tak bola pred podpisom. Ako na mestskom zastupiteľstve vo februári 2018 uviedol primátor Jozef Šimko, zmluvu podpísal a zaslal združeniu. Priznal však, že do úvahy musí vziať aj petíciu proti výstavbe útulku. „Nie som proti výstavbe, len musíme to všetko zlegalizovať,“ povedal Jozef Šimko. Ako vtedy povedal Sojka, táto petícia je absolútne nepodstatná a mala byť už dávno vyriešená, pretože tam boli podpisy ľudí z Rakytníka či Hnúšte, ľudí, ktorí neboli dotknutí.

O dva mesiace neskôr, v apríli 2018, na mestskom zastupiteľstve nastal zlom. Vtedajšieho rokovania sa zúčastnila aj predsedníčka o.z. Šťastné labky Fiľakovo Beáta Jagošová. Pred očami vtedajšieho mestského zastupiteľstva obidve strany podpísali zmluvu o spolupráci a dohodli sa na podmienkach. Avšak ani po polroka od podpisu sa s realizáciou výstavby psieho útulku nič nedialo. Na pozemku na Včelinci, kde mal útulok stáť, bola čierna skládka, s ktorou mesto podľa vyjadrení združenia im nepomohlo ju odstrániť, čo tak brzdilo aj vypracovanie projektovej dokumentácie. Podľa Šimka sa však projektová dokumentácia dá vypracovať aj bez vyčisteného pozemku. „Projektová dokumentácia sa robí na stole projektanta a nie na stavbe,“ podotkol. Na margo toho vtedy vystúpila aj poslankyňa Eva Bornayová. Ako povedala, pozemok nevedia presne zamerať práve kvôli skládke. „Bez zamerania sa však projekt nedá realizovať,“ poznamenala a dodala, že v mene o.z. Šťastné labky žiada pomoc od mesta.

V tomto bode tak šiel útulok do stratena. Až zrejme do úplného stratena šiel útulok nedávno, kedy na uplynulom mestskom zastupiteľstve prednosta Mestského úradu Štefan Szántó informoval poslancov o liste, ktorý vedenie mesta dostalo o o.z. Šťastné labky Fiľakovo. „Obdržali sme od nich list, v ktorom ukončujú dohodu o vybudovaní psieho útulku, a to zo zdravotných dôvodov,“ povedal Szántó.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Výstavba psieho útulku v nedohľadne, stojí na (ne)vyčistenom pozemku?
R. SOBOTA: Zmluva je podpísaná, výstavba psieho útulku tak dostáva reálne kontúry
MsZ: Búrlivá debata o psom útulku skončila nakoniec podpisom
Tému psieho útulku opäť oživil poslanec Sojka. Primátor ju pozastavil a zmluva nebola podpísaná
Zmluva k psiemu útulku na Včelinci je pred podpisom, petícia by ho nemala ovplyvniť
R. SOBOTA: Niekoľkoročný spor o útulku pre psov je zrejme u konca
MsZ: Téma psieho útulku znova ožíva
VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross