No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KOLÍKOVÁ VOJNA: Obyvatelia opätovne žiadali odstránenie zábrany, problém pôjde znovu pred poslancov

26. októbra 2013 |  | 

zábranaProblematickú dopravnú situáciu na druhom najväčšom rimavskosobotskom Sídlisku Rimava žiadajú obyvatelia vyriešiť opätovným odstránením betónovej zábrany. Aspoň do doby, kým budú rekonštruovať okolité bytovky. Vyjadrili sa tak na uplynulom zasadnutí výboru zástupcovia obyvateľov mestských častí Staré mesto-Chrenovisko, Sídlisko Rimava-Malohontská a Rožňavská-Šibeničný vrch-Sabová-Vinice . Zároveň poukázali na stanovisko hasičov ako aj rýchlej zdravotnej pomoci, ktorej betónová zátarasa komplikuje prípadný výjazd. Podľa primátora mesta Jozefa Šimka je tam však zátarasa na základe uznesenia poslancov, ktorí sa zhodli na jej ponechaní do doby komplexného vyriešenia problému.

verejny-hovor Rimavska Sobota - Milan SkočovskýOkamžité odstránenie aj napriek tomu od primátora požadoval tamojší obyvateľ sídliska a iniciátor petície Milan Skočovský, ktorý vyčítal samospráve nečinnosť pri riešení problému. Ako ďalej spomenul, osadením zábrany porušila samospráva niekoľko zákonov. Navyše mesto, ktoré plánuje vyriešiť problém prepojením sídliska s kruhovou križovatkou, súhlas vyšších orgánov podľa Skočovského nedostane, a ak aj náhodou áno, 140 tis. eur na to stačiť nebude. „Je to málo,“ vyjadril sa Skočovský, ktorý je bývalým riaditeľom odboru dopravy a pozemných komunikácií na obvodnom úrade. Zároveň pripomenul, že počas obnovy okolitých bytových domov tam panel zavadzia. „Nechcem sa vyhrážať ale uvidíte, že bude z toho zle,“ povedal Skočovský.

Ako pripomenul primátor Jozef Šimko, napojenie na kruhovú križovatku poslanci odsúhlasili a samospráva v tejto veci koná podľa zákonom stanovených lehôt. Zároveň pripomenul, že vyriešenie sporu je veľmi zložité, pretože na sídlisku sú skupiny, ktorým stále niektoré z doterajších variánt nevyhovovali a preto spisovali niekoľko petícií. „Jedine toto riešenie je najlepšie,“ prizvukoval Šimko, podľa ktorého výškové bytovky budú mať výjazd na kruhovú križovatku, a ostatní na Ulicu Jánošíkovú. Obyvateľom však prisľúbil, že problémom sa opäť bude zaoberať mestská rada a mestské zastupiteľstvo.

návrh riešenia kolíkovej vojnyPodľa už zverejneného stanoviska väčšiny členov výboru mestskej časti by však bolo najbližšie k spokojnosti všetkých obyvateľov riešenie, uložiť zábranu pri prvej výškovej bytovke na Malohontskej ulici č. 1. Samospráva však zátarasu uložila na základe ďalších pripomienok obyvateľov Hostinského bytovky inde, na pôvodné miesto železných kolíkov, ktoré boli pred šiestimi rokmi odstránené. Podľa predsedníčky mestskej časti Sídlisko Rimava a Malohontská ulica Ľubice Kubiňákovej je asi polovica bytových domov v tejto lokalite s nebezpečným vstupom priamo na vozovku, podobne ako bytový dom na Hostinského, ktorého obyvatelia petíciu iniciovali. Ako pripomenul člen výboru mestskej časti Ondrej Köböl, ktorý je poverený agendou „kolíkovej vojny“, po osadení zábrany a rozdelení sídliska využíva výjazd na Hostinského ulicu približne 530 bytov, kým na Jánošíkovú ulicu 957 bytov. Preto by sa v mene obyvateľov, ktorí sú nútení využívať výjazd na Jánošíkovu ulicu, chcel ospravedlniť za každodenné problémy vzniknuté v doprave.

V minulosti na sídlisku kvôli protestom obyvateľov už boli proti prejazdu vozidiel osadené železné kolíky, bola položená aj betónová zábrana, dokonca prekopali aj cestu. Začali sa však sťažovať obyvatelia ďalších bytových domov, keď sa im kvôli bariéram predĺžila cesta o niekoľko kilometrov. Veľa vodičov – obyvateľov sídliska, si tak skracovalo prejazd z jednej časti sídliska na druhú aj cez trávniky.

verejny-hovor Rimavska Sobota - Ondrej Köböl

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

KOLÍKOVÁ VOJNA: Podľa radnice sa riešenie nedá stihnúť za týždeň
Mesto plánuje prijať takmer polmiliónový úver na cesty a vyriešenie kolíkovej vojny

Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet, počíta s 13-tisícovým prebytkom
KOLÍKOVÁ VOJNA: Primátor navrhuje napojiť sídlisko na kruhový objazd
Kolíková vojna je na prokuratúre. Podľa obyvateľa Skočovského si primátor robí čo chce
KOLÍKOVÁ VOJNA: Podľa člena výboru mestskej časti betón nemal byť osadený tam, kde je
KOLÍKOVÁ VOJNA: Primátor dostal ďalšiu petíciu, o nevyhovujúcej zábrane mali rozhodnúť poslanci
KOLÍKOVÁ VOJNA: Dočasne uložená zábrana na Sídlisku Rimava je podľa dopravnej polície nevyhovujúca
KOLÍKOVÁ VOJNA: Betónová zábrana znovu znemožňuje prejazd sídliskom Rimava
Stretlo sa vyše sto obyvateľov Sídliska Rimava, chcú cestu pri bytovke
Kolíková vojna: Autá chceli pustiť cez ihrisko, časť obyvateľov ostro protestovala
Kolíková vojna pokračuje, prejazd áut Sídliskom Rimava je opäť zablokovaný
Kolíková vojna na sídlisku Rimava vyriešená, obnovujú prechod medzi bytovkami
Sídlisko Rimava by sa malo napojiť na kruhovú križovatku
O kolíkovej vojne by mali nakoniec rozhodnúť poslanci 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross